Southend's STARS Awards

Stars logo southend

Southend's STARS Awards 2014

STARS 2014 Winners

Council staff who regularly go the extra mile were honoured at the Council's annual STARS awards on Friday 14th November 2014 which took place at Southend Leisure and Tennis Centre.

A number of staff received accolades at the special ceremony which celebrate the authority’s unsung heroes and heroines. 

The teams and individuals hailed at the 100 per cent sponsorship-funded ceremony were chosen from more than 400 nominations received from the public, business partners, Councillors and colleagues.

Safe

  • Child Protection and Safeguarding team - Winner
  • Kat Brijlall - Highly Commended
  • Southend Community Safety Unit (CSU) - Highly Commended
  • Phil Warren - Runner up

Excellent

  • Annette Byram -Highly Commended
  • Claire Reed - Winner
  • Debbie Knibb - Runner up
  • Bernadette Bowden - Highly Commended

Healthy

  • Graham Pearl - Runner up
  • Jo Dickinson - Highly Commended
  • Nevada Shaw - Winner
  • Joanne Collins - Highly Commended

Clean

  • Parks - Winner
  • Richard Atkins - Highly Commended
  • Peter Fitz-Gibbon & Lee Sturgeon - Runner up
  • Mark Kelly & Dave Boyes - Highly Commended

Prosperous

  • Janine Rowley - Winner
  • Focal Point Gallery - Runner up
  • Dani Wade - Highly Commended
  • Emma Benge - Highly Commended

Employee of the Year

  • Ade Butteriss - Highly Commended
  • Elaine Hammans - Winner
  • Emma Woollard - Highly Commended
  • Helen Whittaker - Highly Commended

Apprentice of the Year

  • George Harrison - Runner up
  • Kelly Robertson - Winner
  • Matt Howett - Runner up
  • Lucie Nicholas - Runner up

Team of the Year

  • START (Southend Therapy and Recovery Team) - Highly Commended 
  • Streets Ahead Team - Runner up
  • Museums Curatorial Team - Highly Commended
  • Legal Services Social Care and Education Team - Winner

Customer Service - Customer Facing

  • Ray Bannon - Runner up
  • Ruth Powley - Highly Commended
  • Cheryl Dibdin - Highly Commended
  • Customer Service Centre - Winner

Customer Service - Support

  • Emma French - Highly Commended
  • Sharon Ransome - Highly Commended
  • Ilya Stewart - Runner up
  • Alan Cairey - Winner

Values 

  • Brenda Putt - Runner up
  • Jenna Rayner - Highly Commended
  • The Early Years Team - Highly Commended
  • Nicola Mason - Winner

Engaging Leadership

  • Ruth Baker - Winner
  • Janet Boughtwood - Highly Commended
  • Leo Lord - Highly Commended
  • Angela Breakey - Highly Commended

Focused Performance

  • Joint Domestic Abuse Triage Team - Winner
  • The Child and Family Early Intervention Team - Highly Commended
  • Matthew Goodbourn - Highly Commended
  • Becki Whitehair - Runner up

Resilience & Growth

  • Museums Curatorial Team - Winner
  • Ursula Southgate - Runner up
  • Paul Taylor - Highly Commended
  • Fulfilling Lives A Better Start Project Team - Elaine Hammans & Margaret Gray/Lottery Bid Project Team - Winner of the Mayor's Award

 Picture of APC logo  Picture of APCOA logo  Picture of Canon Business Services logo
 Picture of Civica logo  Picture of Environmental Applications Limited  Picture of Eurovia logo
 Picture of Kana logo  Picture of Linstock Communications logo  Picture of Pinnacle psg logo
 Picture of Reed logo  Picture of Unit4 Agresso logo  Picture of Winns logo

Page last updated: 02/12/2014