Election Results

Elections 2021

You can view our Twitter feed to see how the 2021 election results were announced (you don't have to join Twitter to view the feed).

The election count and result announcements took place across two halls at Southend Leisure and Tennis Centre this year, with western wards and St Luke’s being counted in the tennis courts area, and eastern and central wards counted in the main sports hall.

Full results are below:

Belfairs

Turnout: 38.93%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Aylen Stephen Trevor Independent 1,038  
Boulton Sara-Jayne Liberal Democrat 96  
Small Alex Labour Party Candidate 342  
Walker Peter The Green Party 166  
Warren Jack Anthony Conservative and Unionist Party 1,252 Elected

Blenheim Park

Turnout: 33.68%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Allen-King Jill Liberal Democrat 159  
Boyd Helen Jayne The Conservative Party Candidate 1,151 Elected
Forde Anita Maria Labour Party Candidate 1,043  
Hart Alan Independent 155  
Sutherland Abbie Jade The Green Party 205  

Chalkwell

Turnout: 35.93%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Cohen Katie Louise Women's Equality Party 147  
Courtenay James Ian The Conservative Party Candidate 1,219 Elected
Hind Christopher Nathan Liberal Democrat 226  
Nawaz Sorraiya Yasmin Labour Party Candidate 732  
Vessey-Miller James Anthony Thomas The Green Party 241  

Eastwood Park

Turnout: 36.54%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Allen Samuel Labour Party Candidate 190  
Learmouth Reece James The Green Party 104  
McMullan Robert Hugh Liberal Democrat 1,042  
Walker Chris Conservative and Unionist Party 1,379 Elected

Kursaal

Turnout: 24.63%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Cowdrey Tricia Labour and Co-operative Party 926 Elected
Edey Philip Mark Liberal Democrat 90  
Love Thomas Matthew The Green Party 245  
McMahon Judith The Conservative Party Candidate 692  

Leigh

Turnout: 38.43%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Gilson Paul David Conservative and Unionist Party 972  
Longstaff Richard John The Green Party 368  
Norman Jane Rosemary Labour Party Candidate 424  
Wexham Peter Alexander Liberal Democrat 1,129 Elected

Milton

Turnout: 32.17%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
George Stephen Graham Labour Party Candidate 1,306 Elected
Harland John Keith The Conservative Party Candidate 877  
Howes Robert Christopher Liberal Democrat 111  
Patel Sarah-Ann The Green Party 319  

Prittlewell

Turnout: 35.36%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Boulton Billy Liberal Democrat 200  
Garston David Alexander The Conservative Party Candidate 1,479 Elected
Martin Alan James Independent 128  
Mullett Jon Green Party 224  
Nadeem Shahid Labour Party Candidate 762  

Shoeburyness

Turnout: 29.02%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Allan-John Timmy Independent 47  
Chalk Anne Margaret Independent 777  
Clapperton Fiona Marie Dunell The Green Party 145  
Farnaz Sayeeka Labour Party Candidate 308  
Moyies James William The Conservative Party Candidate 1,135 Elected
Quail James Darron The For Britain Movement 58  
Stride Granville Liberal Democrat 41  

Southchurch

Turnout: 35.86%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Austin Pamela Helen Liberal Democrat 73  
Bates Jo The Green Party 205  
Bright Alex The Conservative Party Candidate 1,701 Elected
Brown Esther Rose Independent 274  
Ryan Kevin David Labour Party Candidate 440  

St Laurence

Turnout: 34.56%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Buckley Steve The Conservative Party Candidate 1,039 Elected
Clinkscales Jim Liberal Democrat 70  
Hyde Lydia Ann Labour Party Candidate 975  
O'Connell Kimberley Jane Independent 590  
Thorn Oliver John The Green Party 68  

St Luke's

Turnout: 27.54%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Anthony John Independent 69  
Anthony Paul Independent 81  
Ayling Brian Roy Independent 447  
Badger Susan Carol Independent 320  
Beggs Brian Mark The Conservative Party Candidate 744 Elected
Berry Martin Labour Party Candidate 730 Elected
Collins Richard Anthony Liberal Democrat 74  
Garston Jonathan Mark Conservative Party Candidate 640  
Hogrebe Tilly The Green Party 272  
Hurd Ian Robert The Green Party 137  
Kurilecz Charlotte Margaret Liberal Democrat 58  
Leroy Gabriel Labour Party Candidate 545  

Thorpe

Turnout: 43.44%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Callow Julie Linda The Green Party 228  
Crystall Alan Liberal Democrat 61  
Miller James Daniel Labour Party Candidate 422  
Quail Meghan J Brogan The For Britain Movement 129  
Raja Azeem The Conservative Party Candidate 875  
Stafford Mike Independent 1,499 Elected

Victoria

Turnout: 22.34%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Champion-Walker Denis The Green Party 190  
Gilbert Ian David Labour Party Candidate 1,114 Elected
Jones Darryl Robert The Conservative Party Candidate 554  
Spencer Gavin Mark Liberal Democrat 94  

West Leigh

Turnout: 45.76%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Ekers Mick Labour Party Candidate 230  
Kurilecz Katie Liberal Democrat 1,210  
Lamb John Leslie Conservative and Unionist Party 1,572 Elected
Love Nathaniel William The Green Party 268  

West Shoebury

Turnout: 33.35%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Appleford Alan Stephen Roy The Green Party 137  
Cresswell Joe Arthur Labour Party Candidate 331  
Jarvis Derek John The Conservative Party Candidate 1,395 Elected
Morgan-Salthouse Heather Lucy Independent 450  
Quail Joanne The For Britain Movement 51  
White Carol Liberal Democrat 88  

Westborough

Turnout: 30.60%

Candidate name, party, number of votes and elected.
Candidate Surname Candidate First  Name Party Number of Votes Elected
Campbell Colin Frederick Silas Conservative Party Candidate 550  
Edey Suzanna Marie Liberal Democrat 344  
Guilford Vida Linzi The Green Party 176  
Jones Anne Patricia Labour Party Candidate 873 Elected
Jordan Stephen David Green Party 220  
Line Aston Aeron Labour Party Candidate 920 Elected
Pilley Jason Stephen Psychedelic Movement 37  
Shaikh Tamkeen Conservative Party Candidate 343  
Vel Dr Independent 424  
Webb David Graham Liberal Democrat 327  
Go to top
Feedback